כיצד לשכנע את הילדים לעסוק בספורט

סוד הספורט

לדעתי, המרכיב החשוב ביותר בנושא ההרזיה של ילדים הוא ספורט ופעילות גופנית. כדי שהילדים יזוזו, ההורים צריכים לזוז יחד איתם. אם אתן, האמהות, שייכות לקבוצה הראשונה, "הטיפוס המוקפד", מן הסתם תיהנו מספורט ותמצאו בו דבר מועיל. אם אתן שייכות לקבוצת הטיפוס השני, המלא והלא-זז, סביר להניח כי אתן זקוקות לספורט. ואם אתן מקבוצת הטיפוס השלישי, שמבין את הילד – ספורט יהיה עבורכן דרך להראות לילד שאתן מוכנות לעזור לו ושאינכן מסתפקות בכך שאתן שולחות אותו להתמודד בגפו עם הבעיות שלו.

ואגלה לכם סוד נוסף. פעילות גופנית אינה שורפת קלוריות. קורה בעקבותיה דבר אחר,  חשוב מאוד לתהליך ההרזיה: פעילות גופנית יוצרת חום גוף גבוה יחסית, שרק בזמן התהוותו יכול הגוף שלנו לייצר תאי "מִיצֶלָה" (Micelle). התיאור הציורי הוא, שתאים אלה הם היחידים שיכולים לבקע תאי שומן (מן המזון שאכלנו) ולנצל אותם לצורכי הגוף. הגוף שלנו מורכב בעיקר ממים, וידוע כי שמן ומים אינם נמהלים זה בזה – כששמים  מעט שמן בכוס מים, השמן יצוף מעלה גם אם נערבב חזק ומהר, ולא תהיה הטמעה של החומרים זה בזה. השמן יישאר שמן גם מחר וגם בעוד שבוע. תאי המִיצֶלָה, לעומת זאת, הם דו-קוטביים. לצד האחד שלהם יש בסיס מימי ולצד השני יש בסיס שומני.

כדי לפרק תא שומני אחד, מסתדרים סביבו (עם צדם השומני) בין שמונה לעשרה תאי מִיצֶלָה וסוגרים מעגל. רק במצב זה יוכלו תאי הגוף השונים המפרקים את המזון להתקרב כדי לבקע את התא ולהשתמש בתוכְנוֹ.

האם הבנתם לכמה תאי מִיצֶלָה אנחנו זקוקים כדי לפרק את המזון השומני שאכלנו? ושוב אני מדגישה, שתא זה מתהווה בגוף בתנאים תרמיים גבוהים – היינו בחום שנוצר מפעילות ספורטיבית או בסאונה. אבל סאונה אינה מומלצת לילדים, ולכן נשארה לנו הפעילות הגופנית.

אם הגוף לא הספיק לפרק את תאי השומן (כי כבר אכלנו שוב, או כי אין לנו מספיק תאי מִיצֶלָה לפעולת המסה כוללת), הוא משליך את העודפים למקומות מסוימים בגוף, שאינם מפריעים את פעולת הגוף החשובה, ושם הוא אוגר אותם. לעולם לא יהיו מצבורי השומן ליד הלב, לדוגמה. לכן הם בעיקר בבטן, בגב העליון, בישבנים, בזרועות וברגליים.

אני ממליצה להסביר כל זאת לילדים בשפה ברורה ופשוטה. כמו כן, בזמן פעילות גופנית מומלץ שהילדים יהיו לבושים בלבוש חם יחסית כדי שייצרו תוך זמן קצר למדי חום גוף גבוה והרבה תאי מיצלה.

חשוב לומר לילדים לדמיין את תאי המִיצֶלָה נוצרים על-ידי חום הגוף שנוצר בפעילות הגופנית. חשוב עוד יותר שיחשבו וידמיינו את מבנה הגוף הרצוי להם בסיום תהליך ההרזיה.

מתוך הספר לגדול באור מאת מיכל בוקר

0.00

0

Your Cart