אהבה, פניה הרבות וסדנת חיבוק 

כל המומחים לחינוך ילדים אומרים שילדים זקוקים לשני דברים עיקריים: אהבה וגבולות.

ספרו של נייג'ל לאטה "לגדל ילדים ולהישאר שפויים" (הוצאת כנרת, 2010), מומלץ ביותר לקריאה מלמדת, הכוללת פתרונות מעשיים בחינוך ילדים.

לאטה מסביר המחבר שלעתים תכופות הוא פוגש ילדים שברור להם כשמש שהוריהם אוהבים אותם, אבל באותה מידה ברור להם שהוריהם אינם מחבבים אותם. זה עצוב.

מסתבר שרגש האהבה שאנו חשים לילדינו בא לנו באופן טבעי, אך לחבב מישהו מצריך הרבה יותר עבודה והשקעה של זמן ויחס חם. לדוגמה, הילדים מרגישים שמחבבים אותם כשמדברים איתם ולא אליהם.

הם מרגישים שאוהבים להיות במחיצתם כשההורים עושים איתם פעילות משותפת, כשהמשפחה יוצאת יחד וגם נהנית. ולכן, למשפט "הילד מקבל בבית הרבה אהבה" יש פנים ומשמעויות רבות, בעיקר עבור הילד עצמו.

כשם שיש הורים שקשה להם להפגין אהבה, יש גם ילדים כאלה – שאינם רוצים שייגעו בהם, לדוגמה, או כאלה שקשה להם לחבק מכל הלב או להפגין אהבה מילולית או פיזית כלפינו או כלפי שאר בני הבית. תפקידנו כהורים הוא לעזור לילדים וללמד אותם להתמודד עם כל מה שקשה להם. לכן, במקרה הזה יהיה עלינו להביא את הילד לכך שיאהב להפגין אהבה וירגיש נוח בעשותו זאת, כדי שבחייו הבוגרים לא תהיה לו בעיה להתקרב פיזית ונפשית לקהילה, לבחירת לבו וכדומה. וכן זכרו שאין ילד שלא רוצה או צריך אהבה ומגע.

כמובן שאי-אפשר לכפות על הילד מאומה, אפשר רק לטפטף מעט ידע ועצה באופן עקבי…

במקרים כאלה אני ממליצה על "סדנת חיבוק", המתאימה לילדים מגיל שלוש ומעלה.

תרגיל

מתַרגלים עם הילד חיבוק קבוע (כמו רובוטים) בשעה מסוימת (שבאחריות ההורה לזוכרה): על ההורים (כל אחד בתורו, או רק אחד ההורים) לתת לילד בשעה היעודה חיבוק אוהב וחם מכל הלב – ומבחינתכם זה צריך להיות החיבוק האולטימטיבי, מבלי לחשוב על כך שכרגע אנחנו מתַרגלים. אפשר להציע לילד פרס לאחר תרגול מוצלח במשך שבוע, לדוגמה, ופרס נוסף, גדול יותר, עבור שבוע של חיבוק שהוא יזם. אתם יכולים לפתח את הרעיון הזה כרצונכם.

לסיכום, כל הילדים זקוקים למגע אוהב. ואל תוסיפו לעניין נשיקות, זה יהיה עבורם ממש יותר מדי בשלב זה…

הארה: חשוב לא פחות שההורים יגידו ליד הילדים משפטים כמו "אני צריכה חיבוק" – כדי שהילדים יֵדעו שגם אתם זקוקים לאהבה ולמגע, שאתם מבקשים את מה שאתם עצמכם צריכים ומצהירים על כך, ושהדבר טבעי ומקובל.

המלצות נוספות

* אפשר לשלוח לילד/ה מנות של אנרגיה ואהבה במחשבה. מלאו אותו בדמיונכם בצבע ורוד – שמשדר אהבה – וראו אותו משתנה, מקבל ונותן אהבה בטבעיות. זה רק יכול לעזור לו/לה.

0.00

0

Your Cart